W Polsce coraz częściej prywatni inwestorzy budują przydomowe baseny służące rekreacji. Dziś nie wystarczy zalać wodą basen i zacząć użytkować. Należy taką wodę odpowiednio przygotować: między innymi ogrzać do odpowiedniej temperatury, przefiltrować, zdezynfekować. Tylko tak przygotowana woda daje pełną satysfakcję i bezpieczeństwo zdrowia dla kąpiących.

Technika basenowa
Technika basenowa

Firma Rosmosis jest przygotowana do wykonywania i uruchomienia odpowiednich instalacji na potrzeby zasilania wodą basenów kąpielowych.

Jakie są technologie wykonania basenu i różnice między nimi?

  • stalowa niecka basenu – tworzy ją płaszcz stalowy z gotowym wkładem foliowym
  • tradycyjna – wylewana monolitycznie lub z bloczków żelbetowych
  • niecka poliestrowo-żywiczna do osadzenia w gruncie

Polecaną przez Rosmosis, jest technologia basenu z niecką stalową z gotowym wkładem foliowym. Baseny wykonane w tej technologii proponowane są w trzech kształtach: okrągłym, owalnym i ósemkowym w wielu wymiarach. Przy tym rodzaju basenów konieczne jest wykonanie płyty dennej, a przy kształcie owalnym dodatkowo należy postawić murki oporowe na długich bokach. Baseny kąpielowe wykonane w tej technologii są niezwykle wytrzymałe i odporne na działanie czasu oraz czynników zewnętrznych. Jednym z ich największych atutów jest , w przypadku zużycia pierwotnego wkładu folii basenowej, możliwość jego wymiany, dzięki czemu przy niewielkim wydatku zyskujecie Państwo wizualnie nowy basen. Kolejną zaletą jest stosunkowo szybki montaż, co sprawia, że od chwili decyzji o zakupie basenu do momentu pierwszych kąpieli upływa naprawdę niewiele czasu. Różnorodność kształtów i wymiarów sprawia, że proponowana na naszej stronie gama basenów kąpielowych cieszy się dużą popularnością i uznaniem naszych klientów.

Najtrwalsza najbardziej odporna na wpływ czasu jest niecka tradycyjna (betonowa) wykładana wykładziną basenową, płytką ceramiczną lub mozaiką ceramiczną. Przy wyłożeniu niecki płytką ceramiczną lub mozaiką stosuje się system specjalistycznych uszczelnień. Natomiast wykładzina basenowa daje gwarancję 100% szczelności.

Ostatnimi, z omawianych rodzajów basenów, są baseny wykonane z żywic poliestrowych o ciekawych formach i wymiarach. Technologia ta toruje sobie dopiero drogę aby utrafić w gusta i preferencje naszych klientów. Baseny gotowe są najszybsze w montażu, aczkolwiek także wymagają wykonania niewielkich w swoim zakresie prac budowlanych.

Jakie są systemy filtracji wody basenowej?

Woda w basenie krąży w obiegu zamkniętym. Są dwie główne technologie mechanicznej obróbki wody basenowej:

  • skimmerowa, oparta na poborze wody z powierzchni przez odpływy boczne zwane skimmerami. Przez skimmer woda trafia przy pomocy pompy ssąco-tłoczącej na złoże piaskowe filtra, gdzie następuje jej oczyszczenie. Przefiltrowana woda tłoczona jest z powrotem do basenu układem dysz napływowych. Dodatkowo przy tej technologii można zastosować odpływ denny służący do opróżniania basenu, jak również poboru wody do filtracji z warstw przydennych. W basenie z instalacją skimmerowa lustro wody obniżone jest o ok. 7 cm w stosunku do krawędzi basenu.
  • z rynną przelewową.

Przy tych basenach woda przelewa się przez krawędź trafiając do rynny przelewowej zamontowanej na całym obwodzie basenu. Następnie woda trafia do zbiornika wyrównawczego, gdzie po osiągnięciu odpowiedniego poziomu jest pobierana do filtracji. Po przefiltrowaniu woda trafia znów do basenu układem dysz dennych. Przy basenie z rynną przelewową obowiązkowo należy zastosować odpływ denny. Basen z rynną przelewową jest idealnym rozwiązaniem jako basen wewnętrzny, całoroczny.