Zadaszenia pozwalają na korzystanie z basenu niezależnie od pory roku i pogody po za tym zmniejszają koszty energii cieplnej ponieważ ograniczają straty ciepła.

Zadaszenia basenówZadaszenia basenów

Dodatkowo zadaszenie basenu zmniejsza koszty związane z jego oczyszczaniem – chroni basen przed zanieczyszczeniami i opadami atmosferycznymi. Kolejny atut zadaszenia basenu to ograniczenie używania chemii basenowej do uzdatniania wody.

Przykrycia basenowe

Przykrycia basenowe są zalecane zarówno dla basenów zewnętrznych jak i wewnętrznych. Zapewniają oszczędność energii zużywanej do podgrzewania wody, chronią basen przed szybką utratą ciepła. W przypadku basenów ogrodowych stanowią częściową lub jak w przypadku zadaszeń pełną barierę dla zanieczyszczeń zewnętrznych.

W ofertach firm basenowych znajdują się następujące przykrycia:

  • folie komórkowe z PE (typu „bubble sheet”, folie bąbelkowe, folie letnie)
  • płachty polietylenowe
  • przykrycia piankowe z PE
  • żaluzje basenowe z PCV
  • balony powietrzne
  • namioty basenowe
  • teleskopowo przesuwne zadaszenia konstrukcji aluminiowej z poszyciem z przeźroczystego poliwęglanu komórkowego lub litego

Balony powietrzne

Balony powietrzne – wykonane są z materiału PCV, pod który wdmuchiwane jest utrzymujące balon powietrze. Są wrażliwe na rozdarcie przez zwierzęta domowe i ludzi jak i silne wiatry. Niezbędne jest demontowanie zimą a więc basen pozbawiany zostaje osłony w okresie zimowych mrozów. Mają ograniczoną funkcjonalność z uwagi na kłopotliwy montaż, demontaż i przechowywanie. W słoneczne dni temperatura osiąga ponad 400C a wentylowanie jest nie możliwe, demontaż w okresie ładnej pogody a montaż w dni i noce chłodne jest uciążliwy.

Namioty basenowe

Namioty basenowe – przeźroczysta płachta namiotowa na stelażu aluminiowym zwykle z wózkami jezdnymi. Jest to uproszczona materiałowo wersja zadaszeń basenów wykonywanych z materiałów trwałych i eleganckich.

Teleskopowo przesuwne segmentowe zadaszenia

Teleskopowo przesuwne segmentowe zadaszenia stanowią najlepszą i najbardziej funkcjonalną ochronę basenu przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi i niekontrolowanym dostępem dzieci i zwierząt domowych, wytwarzając „efekt szklarniowy” nagrzewają wodę basenową i atmosferę pod zadaszeniem promieniami słońca, posiadając bardzo dobry współczynnik izolacji termicznej chronią wodę przed szybkim ubytkiem akumulowanego w niej ciepła, przed nocnymi spadkami temperatury wody, przedłużają sezon korzystania z wody ogrzewanej wyłącznie naturalnym źródłem energii słonecznej o kilkanaście tygodni. Stosując dodatkowo – w celu ograniczenia parowania wody – choćby bąbelkową folię komórkową a także pracującą tylko podczas kąpieli domowników nagrzewnicę powietrza (o dowolnym źródle grzania) basen z podgrzewaną wodą może służyć do kąpieli również zimą.

Zadaszenie jest całkowicie odporne na wilgoć, mróz, promieniowanie słoneczne, prawidłowa konstrukcja uwzględnia dylatacje niezbędne przy zmiany rozmiarów poszycia pod wpływem promieniowania słońca oraz odprowadzenie wody kondensacyjnej z komórek konstrukcji co nie pozwalaj na rozwój glonów w strukturze. Przy okresowym uruchamianiu filtracji, woda w basenie nie zamarza nawet w największe mrozy a wczesną, słoneczną wiosną temperatura wody w dzień podnosi się nawet o 2°C (nocą jej spadek jest eliminowany).


Rodzaje zadaszeń [ulotka do pobrania]
Pokrycia basenów [ulotka do pobrania]