Jaka wielkość, głębokość oraz kształt basenu wybrać?

Wybór w tej materii jest skomplikowany, a wpływ na niego ma bardzo wiele czynników. Począwszy od umiejscowienia basenu, poprzez jego przeznaczenie, a skończywszy na wymogach ekonomicznych, czyli określonym funduszom przeznaczonym na realizację basenu. Pierwszym i zasadniczym pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć jest położenie basenu. Może to być basen sezonowy (letni) wkomponowany w ogród lub basen całorocznego użytku w hali. Następnie należałoby się zastanowić nad kwestią przeznaczenia basenu. Nie ma potrzeby budowania basenu o wymiarach olimpijskich, aby móc w nim swobodnie popływać. Wystarczy basen o mniejszych rozmiarach wyposażyć w maszynę pływacką, dzięki pracy której możemy płynąć w miejscu pod prąd. Kolejnym ważnym aspektem jest wybór kształtu basenu, aby mógł on być dopełnieniem architektury ogrodu, idealnie w nim wkomponowanym.

Ostatnim, aczkolwiek jednym z najważniejszych jest aspekt ekonomiczny, a więc koszt inwestycji budowy basenu.

Przy basenach z niecką stalową mamy bardzo szeroki wybór spośród trzech proponowanych kształtów: okrągły, owalny (podłużny) lub ósemkowy. Baseny te występują w kilkunastu proponowanych przez producenta wymiarach, w dwóch opcjach głębokości basenu: 120 lub 150 cm. Baseny wykonane w technologii niecki monolitycznej (betonowej lub z bloczków żelbetowych) mogą mieć dowolny wymiar, głębokość oraz kształt. Można dodatkowo wybudować w basenie schody, brodzik lub półkę rekreacyjną, ale koszt budowy tych ostatnich jest najdroższy i najdłuższy. Baseny z niecką poliestrowo-żywiczną są w kształtach klasycznych, a mianowicie prostokątnych ze schodkami i wkomponowanymi w nie funkcjonalnymi siedziskami. Proponowane przez nas baseny wyposażone są ponadto w tzw. stopień bezpieczeństwa, na którym możemy przystanąć i odpocząć po pływaniu. Stopień ten zaprojektowany został z myślą o dzieciach, aby one również bezpiecznie mogły korzystać z kąpieli w basenie. Przy głębokości basenu 1,5 m stopień bezpieczeństwa jest rozwiązaniem funkcjonalnym i praktycznym.

Jakie podstawowe urządzenia basenowe powinien posiadać basen?

Każdy basen kąpielowy powinien być wyposażony w urządzenia służące do filtracji wody. Oczyszczanie wody basenowej może się odbywać na dwa sposoby: albo poprzez zastosowanie filtra kartuszowego lub poprzez urządzenie doskonalsze, a więc filtr piaskowy. Filtr kartuszowy jest urządzeniem, które dzięki wbudowanej pompie ssąco-tłoczącej w sposób czynny pobiera wodę z górnych partii basenu, następnie przepuszcza ją przez wkład filtrujący, na którym pozostają zabrudzenia. Filtracja wody basenowej przy pomocy filtra kartuszowego jest nieco gorsza w odniesieniu do filtra piaskowego, ale nie wymaga zakupu urządzeń, elementów dodatkowych (skimmer, dysze napływowe, odpływ denny). Uzdatnianie mechaniczne wody przy pomocy filtra piaskowego jest doskonalsze czego potwierdzeniem jest zalecanie ich jako spełniających rygorystyczne normy i wymogi stawiane przez stosowne urzędy kontroli. Woda pobierana z basenu do filtracji trafia na złoże piaskowe (piasek kwarcowy) filtra, gdzie wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia zawarte w niej osadzają się na ziarnach piasku. Czysta woda trafia z powrotem do basenu tłoczona przez pompę układem dysz napływowych.

Oprócz obróbki mechanicznej (filtracji) woda basenowa powinna być uzdatniania chemicznie przy zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych. Należy utrzymywać w wodzie basenowej odpowiednie stężenie środka dezynfekującego właściwy odczyn ph oraz stosować profilaktykę antyglonową. Zabrudzenia i zanieczyszczenia wody, które nie zostaną przefiltrowane opadają na dno i wówczas należy je zebrać za pomocą odkurzacza basenowego.

Jakie dodatkowe elementy można zamontować w basenie?

Istnieje bardzo wiele urządzeń podnoszących standard basenu kąpielowego i umilających chwile w nim spędzonych. Mamy tu na myśli następujące urządzenia:

  • maszyny pływackie
  • urządzenia masażu powietrznego
  • urządzenia do podgrzewania wody basenowej
  • prysznice strumieniowe
  • zadaszenia
  • trampoliny

PORADA:

W momencie budowy basenu warto zamontować zestaw przedmontażowy, a pozostałe elementy można złożyć nawet za kilka lat co obniża znacznie koszty początkowe bez konieczności rozkuwania istniejącej niecki basenu w przyszłości. Istnieją również urządzenia do masaży zawieszane na brzegu basenu, które można zamontować w każdej chwili.

Jak obniżyć koszty eksploatacji korzystania z basenu?

Posiadanie prywatnego basenu kąpielowego jest wielką przyjemnością, ale wiążą się z tym również nakłady finansowe poniesione na jego utrzymanie oraz dodatkowe obowiązki. Podczas budowy basenu warto pomyśleć o ogrzewaniu wody basenowej. Można to uczynić na 3 sposoby:

  • zastosowanie wymiennika ciepła połączonego z instalacja pieca c.o.
  • elektrycznego podgrzewacza wody, aczkolwiek to urządzenie jest najdroższe
  • można skorzystać z darmowej energii słonecznej dzięki zainstalowaniu kolektorów słonecznych

Mając już ogrzewaną wodę w basenie należy się zatroszczyć o zminimalizowanie strat ciepła. W tym celu stosuje się przykrycia lustra wody lub zadaszenia basenowe. Największe straty ciepła odbywają się zawsze przez lustro wody, które możemy zabezpieczyć właśnie przykryciem solarycznym. Elementem zabezpieczającym wodę basenową przed wychłodzeniem się i dodatkowo wydłużającym sezon kąpielowy w realiach naszego klimatu do ok. 7-8 miesięcy w roku, są zadaszenia basenowe. Profesjonalnie przygotowana, lekka konstrukcja zadaszenia na bazie poliwęglanu i aluminium jest doskonałym uzupełnieniem basenów ogrodowych. Koszt eksploatacji basenu można obniżyć również poprzez ścisłe przestrzeganie zasad profilaktyki i stosowanie środków chemicznych uzdatniania wody basenowej. Pozwoli to uniknąć problemów z wodą, a w ekstremalnych przypadkach ponownego napełniania basenu wodą, którą także trzeba zagrzać.

Jak i czym usuwać problemy związane z wodą w basenie?

Nasza firma posiada w swojej ofercie szeroka gamę środków chemicznych do pielęgnacji wody w basenie.

Co poleca Rosmosis

Najbardziej popularnym i praktycznym zarazem jest basen o wymiarach około 8m długości i przynajmniej 3,5m szerokości. Optymalną głębokością jest 1,5m. Zaproponowany przez nas wymiar jest zasadny z uwagi na możliwość swobodnego pływania przy tej szerokości dwóch osób. Jeżeli natomiast chcecie Państwo zaoszczędzić sobie nawrotów proponujemy zakup maszyny pływackiej, która wytwarza silny strumień wody w efekcie czego płyniemy w miejscu pod prąd.